Tovább növelték népszerűségüket a nemzeti parkok
A Klímapolitikai Intézet és az Agrárminisztérium (AM) közös kutatása szerint tavaly több mint egymillióan látogattak el valamelyik nemzeti parkba, ami segített túllendülni a járványhelyzet okozta társadalmi bezártságon - közölte az AM az MTI-vel szombaton.
A kutatást az európai nemzeti parkok napjára készítették, amelyet 1999 óta minden évben május 24-én tartanak, ugyanis 1909-ben ezen a napon jöttek létre az első európai nemzeti parkok. Magyarországon elsőként a Hortobágyi Nemzeti Parkot hozták létre, 1973-ban.
Kiemelték, a nemzeti park igazgatóságok elsősorban a természetvédelmet szolgálják, de ismeretterjesztést, kutatásokat is végeznek, részt vesznek a turizmusban, az ősi magyar háziállatfajok és fajták megőrzésében.
2010 óta 82 új, országos jelentőségű, védett természeti terület jött létre Magyarországon, együttesen 4107 hektárnyi területen. Ezek között 1 tájvédelmi körzet, 13 természetvédelmi terület és 68 természeti emlék szerepel. A nemzeti park igazgatósági védett őshonos állatfajták állományainak nagysága meghaladta a 14 ezres egyedszámot, ami 2010-hez viszonyítva 45 százalék feletti növekedést jelent - írták.
Hozzátették, hogy a Századvég 2021-es közvélemény-kutatása szerint az emberek túlnyomó többsége, 94 százaléka hallott már a hazai nemzeti parkokról, ami jelentős növekedés a 2018-ban rögzített 79 százalékhoz képest. A lakosság 70 százaléka járt már valamelyik nemzeti parkban, amelyek közül a legismertebb a hortobágyi, a bükki és az aggteleki. Ami a regisztrált látogatók számát illeti, a legtöbb vendéget a Balaton-felvidéki Nemzeti Park vonzotta.
A közlemény szerint a megkérdezettek 98 százaléka fontosnak gondolja a természeti és táji értékek ismeretét, és sokan hajlandók is tenni azok védelméért. A válaszadók 60 százaléka állította, hogy korábban részt vett szemétszedésen, 38 százalékuk volt faültetésen, 31 százalékuk anyagilag támogatott már környezetvédő szervezetet.
A felmérésből kiderült az is, az emberek környezeti ügyekben leginkább az internetről tájékozódnak (44 százalék), ezt a televízió (28 százalék), majd a személyes tapasztalat útján történő információcsere (17 százalék) követi.
Az AM hangsúlyozta, hogy Magyarországon az ökoturizmus egyre elterjedtebb. Az ökoturisztikai létesítmények száma meghaladja a 800-at, ezek mintegy felét a nemzeti park igazgatóságok üzemeltetik. Az emberek 95 százaléka saját bevallása szerint szívesen tölti szabadidejét a természetben. Az ott végzett legnépszerűbb tevékenység a túrázás és a séta (91 százalék), amit a piknikezés (58 százalék) és a kerékpározás (55 százalék) követ.
A nemzeti park igazgatóságok ökoturisztikai létesítményeiben (látogatóközpontok, bemutatóhelyek) regisztrált látogatók száma 2010-hez képest mintegy 21 százalékos növekedést mutatott, a járvány előtt rekordot döntött: 2019-ben meghaladta az 1,6 millió főt.
A Covid-járvány okozta korlátozások a nemzeti parkok látogatottságára is hatással voltak, de az újranyitás után a társadalmi bezárkózás ellenére mégis több mint egymillió ember látogatott el tavaly a nemzeti park igazgatósági létesítményekbe. Emellett a szabadon látogatható nemzeti parki helyszínek, túralehetőségek is rendkívül népszerűek voltak - ismertették.
Kitértek arra, hogy a természetjárás hozzájárul fizikai állapotunk javításához, ugyanakkor mentális egészségünkre is jótékonyan hat.
Kozma-Vízkeleti Dániel, a Mathias Corvinus Collegium - Mindset Pszichológia Iskolájának vezetője szerint mentálhigiénés szempontból a természetben töltött idő felértékelődött a járvány alatt. A klinikai szakpszichológus kiemelte, kutatásokkal igazolható, hogy napi fél óra természetben töltött idő igen kedvező hatással lehet az élettani állapotra, például a vérnyomásra, az emésztésre, a stresszhormonok szintjére.
A környezet védelme tehát a fizikai és a mentális egészségmegőrzéshez is hozzájárul, a nemzeti parkok és a hasonló zöld felületek pedig segíthetnek átvészelni a járvány okozta társadalmi bezártságot és a hozzásegítenek az újrakezdéshez - olvasható a közleményben.
hírek innen, onnan
Megjött a figyelmeztetés: a 2008-as bankcsődöket idéző pénzügyi válság törhet ránk
A magánhitel-alapkezelők és az életbiztosítók összefonódása egyre komolyabb rendszerszintű kockázatokat rejt magában –...
Elstartolt a megújult Kossuth Rádió, amelyen máris a felelősség kérdéskörét boncolgatják
Elstartolt a megújult Kossuth Rádió, olyanok jutnak ismét csak szóhoz, akik soha vagy nagyon régen szerepeltek a közmédiában.
Így lett a 144 milliárdos állami támogatásból szellemváros: már vizsgálják, hová úszott el a rengeteg adófizetői pénz
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) korábbi megállapítása szerint a tranzakció súlyos vagyonvesztést okozhatott.
Ruszin-Szendi Romulusz is bejelentést tett a lezuhant Gripen harci repülőgép miatt
Ruszin-Szendi Romulusz honvédelmi miniszter szintén megerősítette, hogy a Magyar Honvédség egyik Gripen harci repülőgépe lezuhant.
Rendkívüli: Lezuhant a magyar honvédség egyik Gripen vadászgépe
Lezuhant a Magyar Honvédség egyik Gripen vadászgépe Szolnok mellett: Olvasd tovább:...
A 63 éves Demi Moore friss fotóin kiakadt az egész net: szörnyű, ahogy kinéz
Demi Moore elképesztően vékony legfrissebb fotóin, sokan aggódnak miatta.
Szeptembertől keményen büntetnek a szlovák utakon: új szabályok lépnek életbe
A szlovák utakon szeptembertől a rendőrök a biztonságos követési távolság megtartását, és a biztonsági öv használatát is...
„Nem tudom, hogy úgy is szeretném-e” – Priyanka Chopra egyetlen mondattal elárulta a házasságuk legnagyobb titkát
Priyanka Chopra a legújabb filmjének premierjén beszélt arról, hogy férje, Nick Jonas iránti szerelme mitől is függ valójában.
Eldőlt, kik közül választják ki Magyar Péter szuperhatóságának vezetőjét
Hárman maradtak versenyben.
Lezuhant egy Gripen Szolnoknál, a honvédelmi miniszter is a helyszínre tart
Erről Magyar Péter miniszterelnök írt a közösségi oldalán.
Kamerák előtt derült ki, hogy Peller Anna mauzóleumot szeretne magának és a testvérének
A halál utáni elismerésre és a művészi örökség megőrzésére hivatkozva állt elő a meglepő tervvel...
Megindul a nagy elszámoltatás Magyarországon: már csak három jelölt maradt a vagyonvisszaszerzési hivatal élére
Megkezdődött a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Vagyonvédelmi Hivatal vezetőinek kiválasztása: az elnöki posztra Ligeti Miklóst, Unger...
Sport
Sírva röhög a net Haaland új séróján - A rettegett vikingből egy pillanat alatt cserkészfiú lett
Erling Haaland megszabadult védjegyévé vált hosszú szőke hajától. A Manchester City sztárjának új frizurája sokkolta a rajongókat, többen a csatár formáját féltik.
A bögyös bosnyák bestia előbb a Schumacher fiút, most a világ legjobb teniszezőjét terítette le
Mick Schumacher már a múlté, a csábító Laila most Jannik Sinnerre csapott le.
Liverpool FC: ezt a négy játékost hibáztatják a Newcastle United elleni döntetlenért
Kerkez Milos is köztük van.
Egy 14 éves magyar srác tarolta le a müncheni nemzetközi versenyt – videó.
A hölgyek mezőnyében osztrák siker született.
Szoboszlai Dominik volt a hős: 99. perces góljával menekült meg a Liverpool a bajnoki rajton
Gravenberch három találatból is kivette a részét – nem jó arányban...
Haaland levágatta ikonikus haját, Zlatan reakciója mindent vitt: „Mi a f*szt csináltál?”
Haaland új külsővel sokkolta a futballvilágot, Guardiola is reagált
Hiába a gól, Szoboszlai Dominik kegyetlen kritikával szembesült - "Túl laza, összetört..."
A Liverpool FC magyar szupersztárja az utolsó pillanatban mentette meg a csapata becsületét.
Szoboszlai Dominik a Liverpool egyik legjobbja volt, az ilyen tizenegyeshez kötélidegek kellenek
Csak a legnagyobbak képesek így felvarrni a labdát a pipába.
Értelmezhetetlen eladásra készül az FC Barcelona, fogják a fejüket a szurkolók
Üresen maradhat a posztja.
Szoboszlai kitúrt egy világbajnokot – Kiderült, hogy ma pályán lesznek-e a liverpooli magyarok
Már tegnap kikerült a világhálóra a Liverpool kezdőcsapata, van meglepetés.
Nem Álvarez, nem Lautaro: ez a sztár oldhatja meg az FC Barcelona gondjait
Valakit mindenképpen venniük kell.
Az NB I-es edző élő adásban jelentette be kulcsjátékosa távozását
Pedig hétfőn még végigjátszotta csapata mérkőzését.
Bulvár
A Vatikán pincéjében tarthatják a gépezetet, amivel állítólag bepillantást nyerhetünk a múltba
Egy Pellegrino Ernetti nevű vatikáni pap azt állította, hogy egy általa feltalált időgéppel képes megfigyelni a múltat. De mi az igazság a kronovizorról?
Sírva röhög a net Haaland új séróján - A rettegett vikingből egy pillanat alatt cserkészfiú lett
Erling Haaland megszabadult védjegyévé vált hosszú szőke hajától. A Manchester City sztárjának új frizurája sokkolta a rajongókat, többen a csatár formáját féltik.
A bögyös bosnyák bestia előbb a Schumacher fiút, most a világ legjobb teniszezőjét terítette le
Mick Schumacher már a múlté, a csábító Laila most Jannik Sinnerre csapott le.
Rendkívüli kormánybejelentéssel indult a hétfő – a leváltott Orbán-kormány helyett ezt is megcsinálja a Tisza
Fontos mérföldkőhöz érkezett a Gubacsi híd ügye: Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter bejelentése szerint aláírta az új hídszerkezet és a hozzá kapcsolódó vágányhálózat megépítésére vonat
Durva támadás érte az utcán Tóth Elizabethet, Magyar Pétert okolják a történtekért
Tóth Elizabeth azt állítja, hogy két férfi felismerte Budapest belvárosában, majd egy piros folyadékkal leöntötték és trágár politikai sértéseket kiabáltak neki.
Megfejthették a Biblia egyik legnagyobb rejtélyét - A kutatók meg vannak győződve róla, hogy megtalálták Noé bárkáját
Különleges radaros vizsgálatokkal tártak fel rejtélyes anomáliákat a törökországi Ararát-hegy közelében. Vajon tényleg Noé bárkájának maradványait rejti a mély?
Figyelem, holnap hajnali 1 órától Magyarországon nem fogjuk tudni igénybe venni az OTP számos funkcióját
A bank tájékoztatása szerint fejlesztési munkálatok miatt mintegy másfél óráig nem lesz elérhető a kártyás fizetési rendszer.
Hivatalos, új kötelező orvosi vizsgálatot vezetnek be Magyarországon: őket érinti a bejelentés
Ezek voltak a 34. hét legfontosabb, legizgalmasabb, na meg legolvasottabb cikkei a Pénzcentrumon.
Németh Balázs: Ha nincs az ellenzéki nyomás, a bohóc miniszterelnök sírós Facebook-videókban könyörögne, hogy mindenki húzza ki a töltőt
Kifejtette véleményét a kormány Pakssal kapcsolatos intézkedéseiről.
Szívszorító búcsú vár Archie-ra: nem mindenki költözhet Harryékkel
Harry herceg és Meghan hercegné hat év után visszaköltöznek Nagy-Britanniába, ám döntésük Archie és Lilibet számára komoly érzelmi veszteséggel járhat.
Liverpool FC: ezt a négy játékost hibáztatják a Newcastle United elleni döntetlenért
Kerkez Milos is köztük van.
Azonnali bejelentéssel érkezett hétfő reggel Magyar Péter
Kiemelten fontos bejelentést tett Magyar Péter a hazai energiahelyzet kapcsán.
blogmorzsák
Tíz mondat, ami padlóra küldi a kapcsolatot
Egy pszichiáter szerint van néhány szófordulat, ami után a kapcsolat már nem lesz ugyanaz.
Fémkapszula – Rejtett belső tájak
Három különböző zenei világ, mégis ugyanoda vezet: a zene olyan mélységeibe, ahol valami bennünk is megmozdul.

- Csökkent a gázolaj ára
- Wizz Air-járat indult Eszékről - előnyben a Dél-Dunántúl
- Leszakadt egy vasúti felsővezeték Érdnél, jelentős késésekre kell számítani
- NAV: sok változást hoz a jövedéki szabályozásban az új törvény
- Borzasztó lesz utazni vonattal a Budapest-Pécs vonalon
- Így közlekednek a távolsági buszok a hosszú hétvége alatt
- Az E.ON nevével visszaélve téveszthetik meg a lakosságot
- Így úszható meg a hosszú várakozás a horvát autópálya-kapuknál
- A talált madárfiókák többsége nem árva, nem szorul megmentésre, ne szedjük össze őket!
- Már csak pár napig lehet pályázni az ingyen falfestékre
- Hosszú hétvégi változások, kedvezmények a vasúton
- Ismét lesz ebrazzia Kaposváron
- Felsőfokú oktatási intézményben tanulók albérleti és kollégiumi támogatása


