Ezt olvasta már?

0

Érdemes kóstolgatni: atipikus foglalkoztatás

Elsősorban a nők foglalkoztatásával kapcsolatban indult egy európai uniós finanszírozású pályázati program, amelynek rendezvényén az atipikus foglalkoztatás mellett tették le a voksot.

A projekt első szakmai eseménye a női foglalkoztatás bővítését célzó workshop volt, melyen bemutatták az ezen a területen felmerülő főbb problémaköröket, az új foglalkoztatási formákat és a megye foglalkoztatási tendenciáinak alakulását is.
Az előadásokat a projekt előmozdítása érdekében megalakult Tanácsadó Testület tagjai – a Baranya Megyei Vállalkozói Központ ügyvezető igazgatója, az Esztergár Lajos Családsegítő-és Gyermekjóléti Szolgálat vezetője, a járási vezető védőnő, a Nevelők Háza Egyesület elnöke, és a Pécsi Tudományegyetem egyik kutató egyetemi tanára – tartották.
Ahogy a kerekasztal-beszélgetésekből kiderült, a KKV szektor biztosít megélhetést a munkavállalók 73%-ának, ám az atipikus foglalkoztatási formák nem elterjedtek. Ez nagyban megnehezíti a család és a munkahely elvárásainak összehangolását a nők számára, mely főként a szülést követően akadályozza a nők munkába való visszatérését. További probléma a vidéki és a budapesti munkáltatók bérezése közötti egyenlőtlenség – a szakképzett munkaerőt elszívják a régión kívüli multinacionális nagyvállalatok, mely a baranyai térségben működő kisebb cégek számára okoz kihívást.
– Miután megvitattuk a női munkavállalók jelenlegi helyzetét, valamint a munkaadói és munkavállalói oldal véleményét a helyzet mutatóinak javítása érdekében, arra jutottunk, hogy átfogó munkával elő kell segíteni a családbarát munkahelyek létrejöttét, ahol atipikus formában történik a foglalkoztatás – tájékoztatta a Napilapcsoportot Bognár Szilvia, a a Pécsi Család- és KarrierPONT humánpolitikai tanácsadója.
A szervezet és partnereinek szakemberei úgy látják, ez a folyamat nem tud megvalósulni a vonatkozó törvényi szabályozás változása, hosszútávon gondolkodó településvezetők, munkaadók, a munkaerő-piacon való hatékony szereplésben motivált női munkavállalók és az anyák munkába állását támogató intézmények és családok nélkül.
– Ezen célok megvalósulását a jó gyakorlatok láttatása, azaz a nyilvánosság mozdíthatja jó irányba – tette hozzá Bognár Szilvia.

Létrehozták a Pécsi Család- és KarrierPONTot is
November 6-án, a Vasutas Művelődési házban tartott rendezvény célja az volt, hogy a munkavállalók az atipikus foglalkoztatás legjellemzőbb formáival megismerkedhessenek.
A PTE két egyetemi docense, Dr. Bankó Zoltán és Dr. Vámosi Tamás, valamint a Jobcapital munkatársa, Vári Ágnes tartott előadásokat, melyek az atipikus munkavégzés magyarországi helyzete mellett praktikus tanácsokkal is ellátták a jelen levőket. A résztvevők megismerhették az atipikus munkavégzés fő formáit, mint például a részmunkaidős foglalkoztatás, a behívás alapján történő munkavégzés, a munkakör megosztás vagy a távmunka. Az eseményen többek között elhangzott, hogy Magyarországon elenyésző az atipikus formában foglalkoztatottak aránya, mindösszesen 5-6%.
Amennyiben munkakeresők vagyunk, célszerű már az önéletrajzban feltüntetni, ha atipikus formában szeretnénk munkába állni, mint az is, hogy ne csak a korábbi munkahelyünkön betöltött pozíciónkat tüntessük fel, hanem az ott ellátott feladatokat is részletezzük, ezáltal árnyaltabb képet adva a képességeinkről
A szakemberek szerint a munkaerő kölcsönzés elterjedt módja az atipikus foglalkoztatásnak, ahol a közhiedelemmel ellentétben a kölcsönzött alkalmazottak nem keresnek kevesebbet, mint az adott cég ugyanazon pozícióban dolgozó „saját” munkaereje.
Azt is tanácsolják, hogy a gyakori jogi lépések helyett inkább kezdeményezzünk a főnökkel egy egyszerű beszélgetést, amely elég lehet ahhoz, hogy a kötött munkaidő atipikus foglalkoztatássá váljon, sokszor ugyanis az atipikus foglalkoztatás nyújtotta lehetőségekkel és esetleges buktatóival gyakran a munkáltatók sincsenek tisztában

A munkavállalók és munkáltatók közösen fogalmaztak meg szakmai ajánlást

A női foglalkoztatás bővítése Pécsett elnevezésű program célja az volt, hogy rávilágítson a női munkavállalók speciális helyzetére a munkaerő-piacon. Az ő foglalkoztatásuk holisztikus gondolkodást igényel:
– a törvényi szabályozás szellemisége biztonságot nyújtson a női munkavállalóknak
– a közösségek (települések) gondoskodjanak esélyegyenlőségi tervek kidolgozásáról és alkalmazásáról; intézményi rendszerük fejlesztéséről – bölcsődei férőhelyek száma – szemléletformáló kezdeményezések támogatásáról; megfelelő számú, minőségű közösségi programról
– a munkaadók részéről szükséges egyfajta szemléletváltás: a női lét és szerepeikből adódó teljesítésük elismerése; az atipikus foglalkoztatási formák megismerése, lehetőség szerinti alkalmazása
– a női munkavállalók alkalmazkodása a munkaerő-piaci változásokhoz (olyan fejlesztéseken, képzéseken való részvétel, ami növeli a munkavállaláshoz elengedhetetlen kompetenciákat - lásd. digitális analfabetizmus jelensége, nyelvismeret hiánya)
– a családok elfogadóbbá válása, ahol az anya megbecsült szerepet tölt be.

Szakmai ajánlás a női foglalkoztatás bővítése céljából
Egy munkáltató esetében nincs nagyobb érték, mint a jó humán erőforrás. A hatékony teljesítéshez azonban a munka és magánélet harmóniája nélkül aligha van esély. Pedig, egy anya hatékony és sikeres munkaerő tud lenni abban az esetben, ha a tipikus foglalkoztatási formák helyett rugalmasan foglalkoztatják.
Az atipikus foglalkoztatási formák megismertetése, bevezetése bármely munkáltató típus esetében növelheti a hatékonyságot, amennyiben az adott szereplőkre szabják azokat. Ennek előnye az, hogy egyensúly alakítható ki a munka és család között.

Mit tehet a munkáltató a cél elérése érdekében?
– munkaidő-kedvezményt és támogatást adhat a női munkavállalók képzéseihez (át- vagy továbbképzések) folyamatosan mérheti a munkavállalók elégedettségét, az eredménytől függően változtatásokat eszközölhet
– a jogok és kötelezettségek egyaránt érvényre juthatnak a munkavállalók esetében egyénre szabott motivációs rendszereket dolgozhat ki
– a kisgyermekét otthon gondozó anyával a munkáltató folyamatosan tartsa a kapcsolatot, az őt érintő változásokról tájékoztassa
– a kisgyermekét otthon gondozó anya munkavállalóként kimagaslóan jó tulajdonságokkal bír (felelősségteljes, érett, tudatos, jó szervező, közvetlen, fejlett problémamegoldó képessége van, motivált, stabilitásra törekszik), amikre építkezni lehet és érdemes
– amennyiben a munka jellege lehetővé teszi, adjon módot a táv- és részmunkára, a rugalmas munkarend alkalmazására
– csökkentheti a túlóra terheket
– igyekezzen csökkenteni a mentális terhelést
– érje el, hogy a női munkavállaló megbecsült és fontos legyen, ezzel is motiválva őt a munkavégzésben.

A családbarát munkahelyek kialakítása komoly gazdasági érdek, hiszen ezáltal csökkenthető a régióból történő elvándorlás. A kiöregedő munkatársak pótlása, a fiatal munkaerő betanítása már most stratégiai gondolkodást igényel (főleg a hiányszakmákban), amire jó példa lehet a nyugdíjas-fiatal generációs mentorprogram (lásd. Baranya Megyei Vállalkozó Központ).

Pécsi Család- és KarrierPONT: várják a nőket és anyákat
A 2020 novemberéig tartó projekt keretében a szemléletformáló programokon túl ingyenes képzésekkel, munkajogi-, álláskeresési – és vállalkozási tanácsadással és „gyerektaxi” szolgáltatással várják a nőket a Pécsi Család és KarrierPONT-ban, míg a munkáltatók rugalmas foglalkoztatás iránti érzékenyítését számos workshop és előadás szolgálja.

A Pécsi Család- és KarrierPONT elérhetőségei:
Cím: Váradi Antal utca 7/2. (Vasutas Művelődési Ház udvarában)
Telefonszám: +36 30 543 46 35
E-mail cím: info@munkacsalad.hu

Nyitvatartási, ügyfélfogadási idők:
Hétfő: 9.00 – 15.00
Kedd: 9.00 - 13.00
Szerda: 11.00 – 17.00
Csütörtök: 9.00 – 13.00
Péntek: 9.00 – 13.00

Konzorciumban pályáztak az EU-s forrásra
A „Munka ÉS Család – A nők munkaerő-piaci helyzetének javítása és Nő-Köz-Pont létrehozása Pécsett” című, EFOP-1.2.9-17-2017-00082 számú, európai uniós pályázati projekt részeként még október közepén, a Civil Közösségek Házában megrendezett workshop célja az volt, hogy a munkáltatók és munkavállalók megoszthassák egymással a tapasztalataikat és közös nézőpontot alakíthassanak ki. Az esemény végén ajánlást is megfogalmaztak.
A Pécsi Sport Nonprofit Zártkörűen Működő Részvénytársaság, a MIOK a hátrányos helyzetű emberekért Alapítvány, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara és a Pécsimami Közhasznú Egyesület közösen nyert el vissza nem térítendő támogatást a Pécsi Család és KarrierPONT létrehozására és működtetésére. A projekt célja a nők munkaerő-piaci helyzetének javítása, az atipikus foglalkoztatási formák népszerűsítése és elterjesztése, a munkáltatók és a munkavállalók együttműködésének előmozdítása, a család és a munka összeegyeztethetőségének érdekében.

Jelen tartalom kizárólag a szerző álláspontját tükrözi. Az Európai Bizottság semmilyen felelősséget nem vállal az írásos anyagban szereplő információk felhasználását illetően.







0
0
0

hírek innen, onnan

Drámai incidens a Hormuzi-szorosban

Az iráni Forradalmi Gárda szerda reggel tüzet nyitott egy konténerhajóra a Hormuzi-szorosban – jelentette be a brit haditengerészet...

3 csillagjegy, akinek egy nehéz időszak után végre visszatér a boldogság az életébe

Hosszú, megterhelő időszak után végre fellélegezhet három csillagjegy: a Skorpió, az Ikrek és a Bak életében most fordulat jön, és...

A Chelsea edzője nekiment a játékosainak, Szoboszlaiék örülhetnek

Totális káosz uralkodik a Premier League sztárcsapatánál.

A Mokka műsorvezetőjét súlyos baleset érte: szerepelni sem tud

Zavaros Eszter nem is tud ott lenni a színházi premieren a balesete miatt.

A Ryanair bekeményít egy népszerű európai úticélnál: megszüntetheti járatait

A Ryanair azzal fenyegetőzik, hogy járatokat töröl egy népszerű európai úti célra, ha nem sikerül úrrá lenni a határellenőrzési...

Ledarált iratok: nem igaz, hogy a kutyát sem érdeklik

Napok óta lázban tartja a közvéleményt, hogy a választásokat követően valóban iratmegsemmisítés kezdődött-e egyes minisztériumokban,...

Romano végre kimondta: így áll Szoboszlai ügye a Liverpoolnál

Érdemben reagált a magyar játékos minapi nyilatkozatára.

Hatalmas drágulás jön az óvszereknél – mi van a háttérben?

Az iráni háború láncreakciót indított el a vegyiparban.

Fontos Mol-bejelentés érkezett a Barátság olajvezetékről

Megszólalt a Mol a Barátság olajvezetékkel kapcsolatban.

Fontos bejelentést tett a kazah energiaügyi miniszter a Barátság kőolajvezetékről

A Barátság olajvezeték esetleges leállítása jelentősen megnehezítheti Németország energiaellátását.

Alig lehet felismerni a híres énekesnőt – igazi álomnőként lépett elő

Christina Aguilera merész fekete ruhában és rövid szőke frizurával jelent meg a rangos tudományos díjátadón.

0

Sport

Nyakát törte egy futballmérkőzés közben Jürgen Klinsmann fia

Az olasz másodosztályban szereplő kapust azonnal kórházba szállították.

Földhöz vágták a magyar szövetségi kapitányt Albániában az Eb-n

Fritsch Róbert nagyon örült a bronzéremnek, Vitek Dárius nem volt boldog az elveszített döntője után.

Dárdai Pál súlyos állítása, többé nem akar a fiaival dolgozni: „Sértődjetek meg.”

Az Újpest sportigazgatója a szokásos szókimondó, őszinte válaszokat adta a neki feltett kérdésekre.

Sallai úgy kicsinálta a Bayern-játékost, hogy nem is kell már a Galatának

A szakmai stáb számára a magyar labdarúgó az ideális jobbhátvéd, ezért török lapértesülések szerint nem is tartják meg a Bayern Münchentől kölcsönvett játékost.

Elszalasztotta Fradi a nagy esélyt, de így is világraszóló üzenetet küldött

A Ferencváros idegenben csapott össze a Pro Reccóval, a szurkolók harminc gólt láthattak.

Küszöbön az átigazolási bomba: nyáron érkezhet a csúcsigazolás

A 2000-es évek kirakatcsapat egy nagyon fontos posztot oldhat meg szupersztár játékossal.

Marca: a kifütyült Real Madridot Arda Güler köré kell újjáépíteni – és Szoboszlai?

Az Alavés elleni nehézkes siker után a spanyol szaklap szerint a török a jövő sikereinek a kulcsa.

Kisorsolták a magyar válogatott vb-ellenfeleit, ezekkel a csapatokkal találkoznak majd Juhász Dorkáék

Völgyi Péter szövetségi kapitány szerint nem lehetetlen küldetés a továbbjutás.

Eldőlt, ki lesz a Liverpool edzője, a nyakát törte a pályán a legendás Klinsmann fia - külföldi körkép

Ezek voltak a legfontosabb és legérdekesebb keddi hírek a külföldi foci világában és a nemzetközi átigazolási piacon.

Bulvár

Gáspár Evelinnek távoznia kell a külügyből, de nincs hová

Gáspár Evelin épphogy a Külügyminisztérium arca lett, már véget is ért a karrierje. Pedig az idősebbik Gáspár lány példája adott erőt a kisebbségben élőknek, hogy  tanulással Salgótarjánból is fel lehet zá

Nem fogod elhinni, Orbán Anitának miből van diplomája, mindenkit meglepett a Tisza Párt leendő külügyminisztere

Orbán Anitának több diplomája is van, akad köztük olyan is, ami igen meglepő.

500 ezer forint feletti nyugdíj: 110 ezer honfitársunknak nem álom

2026 januárjában 110 233 fő kapott több mint 500 ezer forint nyugdíjat, közel másfélszer ennyien (163 865-en) ugyanakkor kevesebb mint havi 100 ezer forintból kényszerülnek megélni – derül ki a statisztikai hivatal

Olyan történt a köztévén, amire 10 éve nem volt példa, itt a bejelentés

Nagyon komoly dolgot közölt a köztévé a közösségi oldalán.

Magyar Péter: még idén érkezik a nyugdíjemelés és megduplázzák a családi pótlékot

A leendő miniszterelnök szerint már augusztustól fizetnék az Iskolakezdési támogatást is.

Ennyire még sosem alázták meg Tóth Gabit, így esélye sincs az újrakezdésre

Egyre elkeserítőbb, ami az énekesnő körül zajlik.

Filléres trükk a vízvezeték-szerelőtől: hagyd az ecetet, és öntsd ezt a mosogatóba – A lefolyó hetekig nem dugul majd el

A konyhai lefolyó dugulása szinte minden háztartásban visszatérő probléma, amit sokan csak akkor kezelnek, amikor már komoly a baj. Pedig létezik egy egyszerű, otthoni megoldás, amivel megelőzhető a kellemetlenség.

„A feleséged nem fog érezni semmit, és nem fog emlékezni semmire”

Egy hónap alatt 62 millió megtekintése volt annak az „online erőszakakadémiának”, amelyen férfiak attól cseteltek, hogyan kábítsák el a partnerüket, miként kövessenek el ellenük szexuális erőszakot, és végü

Elveszett milliók, válás a láthatáron? – Pataki Zita sokkot kapott, amikor szembesült az anyagi és érzelmi pusztítással

Szárnyas Attila a Viasat3 csatornán vallotta be, hogy tizenéves kora óta küzd a játékszenvedéllyel. A beismerés után a házaspár a kapcsolat megmentése mellett döntött, Attila szakember segítségét kérte.

Ingatlan.com: a választások után Svájcból és az USA-ból is megugrott az érdeklődés a magyar lakások iránt

A választások utáni héten összességében csökkent a külföldről érkező kereslet a magyarországi lakóingatlanok iránt, de több országból kifejezetten élénkült az érdeklődés. Az ingatlan.com adatai szerint a l

Figyelmeztetnek az orvosok: ez az apró változás a székleten a vastagbélrák jele is lehet

A vastagbélrák sokáig teljesen tünetmentes lehet, ezért különösen fontos, hogy a legapróbb jelekre is odafigyeljünk. Ugyanis egy olyan változás is figyelmeztethet minket a betegségre, amiről sokan azt gondolják, hog